• Kącik logopedyczny

        • Witam wszystkich w kąciku logopedycznym, w którym dowiecie się Państwo co nieco o logopedii. Nauka o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy i nauczaniu mowy w przypadku jej braku i utraty. Nauka ta obejmuje również działania wpływające na psychikę pacjenta wytwarzając w nim właściwy stosunek do istniejącej wady oraz przezwyciężanie trudności w kontaktach interpersonalnych.

          Diagnoza logopedyczna

          Każdego roku we wrześniu logopeda przeprowadza badanie sondażowe w grupach zerowych i pięciolatków. Po zdiagnozowaniu u dziecka wady wymowy logopeda przekazuję informację dla rodzica.

          Terapia

          Terapia logopedyczna prowadzona jest indywidualnie lub w grupach 2-3 osobowych. Na terapii wykorzystywane są metody terapii opartej na zabawie oraz nowoczesne formy terapii multimedialnej.

          Współpraca z rodzicami

          Spotkanie z logopedą nie jest wystarczającym elementem terapii. Dlatego bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców w codziennym ćwiczeniu z dzieckiem. W tym celu logopeda po każdych zajęciach zapisuje w zeszycie dziecka zestaw ćwiczeń jakie powinien wykonywać codziennie do kolejnego spotkania. Brak ćwiczeń to brak postępów w terapii. Rodzice mają również możliwość skorzystania z zajęć otwartych, na których mogą przyglądać się na czym polega terapia i jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. Logopeda udzieli również odpowiedzi na pytania w godzinach konsultacyjnych.

           

          Godziny pracy logopedy:

          WTOREK 9.30-11.30

          (TERAPIA LOGOPEDYCZNA DZIECI Z GRUPY JAGÓDKI I KRASNOLUDKI)

          CZWARTEK 10.00-12.00

          (TERAPIA LOGOPEDYCZNA DZIECI Z GRUPY PSZCZÓŁKI I KOTKI)

           

          Pod moją opieką są dzieci w wieku od 5 – 6 lat uczęszczające do przedszkola. Na pierwszym etapie pracy badam wszystkie dzieci, a następnie informuję rodziców o stanie mowy ich dziecka. Badanie obejmuje stronę artykulacyjną mowy, stronę gramatyczną, zwracam uwagę na zasób słów używanych przez dziecko oraz na pracę narządów artykulacyjnych, ich budowę. Patrzę, jaki dziecko ma zgryz, jak oddycha. Ważne jest, jaką barwę ma głos dziecka i jakie jest tempo mowy.

          Wszystko to ma wpływ na jakość wypowiedzi dziecka i pod to dobierana jest praca korekcyjna.

          Prowadzę zajęcia oddechowo – fonacyjne i usprawniające pracę narządów artykulacyjnych, następnie wywołuję prawidłowy wzorzec artykulacyjny głoski. Potem jest on utrwalany w sylabach, wyrazach, wyrażeniach i zdaniach. Uczymy się wierszyków, opisujemy obrazki itd, aż do utrwalenia głoski w mowie spontanicznej dziecka. Urozmaicam zajęcia rysunkami, grami edukacyjnymi i innymi pomocami podnoszącymi atrakcyjność ćwiczeń i chęć dzieci do uczestnictwa w zajęciach. Dostosowuję ćwiczony materiał do wieku i indywidualnych możliwości dziecka. Ważna jest da mnie współpraca z rodzicami, by mogli oni współuczestniczyć w terapii dziecka i wpływać na efekty pracy.

          Jeśli zachodzi potrzeba, kieruję dzieci do ortodonty, laryngologa, i psychologa – jest to ważna strona terapii logopedycznej.

          Wszystkie te dziania ukierunkowane są na to, by dzieci kończące przedszkole były w pełni przygotowane do uczestniczenia    w zajęciach edukacyjnych w szkole.

          mgr Weronika Amroży – Logopeda